Георгиј Штеников

Георгиј Штеников (руски: Георгий Михайлович Щенников, роден на 27 април 1991 во Москва) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК ЦСКА Москва.

Георгиј Штеников
Georgy Schennikov IMG 2552.jpg
Лични податоци
Полно име Георгиј Михаилович Штеников
Роден на април 27 1991 (1991-04-27) (30 г.)
Роден во Москва, СССР
Висина 1.78
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК ЦСКА Москва
Број 42
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008– ФК ЦСКА Москва 72 (0)
Репрезентација
2009– Русија U-21 14 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 25 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17:47, 30 март 2011 (UTC)

Штеников својата професионална кариера ја започнал во 2008 година како играч на ФК ЦСКА Москва.