Тамворт Фудбал Клуб (на англиски јазик Tamworth Football Club) или само ФК Тамворт е англиски фудбалски клуб од градот Тамворт. Клубот учествува во Конференцијата, петтото ниво на англискиот фудбал.

ФК Тамворт
Tamworth F.C.
Целосно имеTamworth Football Club
Прекаријагнињата, црвените
Основан1933
СтадионЛамб граунд
Тамворт, Англија
(Капацитет: 31,700)
ПретседателАнглија Боб Ендријус
МенаџерАнглија Маркус Лоу
ЛигаКонференција
2011–12Конференција Премиер, 18-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот бил формирани во 1933 година откако претходниот клуб од Тамворт, Тамворт Кестл, престана да постои. Тие првично настапувале на Jolly Sailor Ground, но по една година се преселиле на Ламб граунд.

Локални ривали на Тамворт се Бартон Албион и Нунетон Таун, како и во помал степен Атерстоун Таун, Бедфорд Јунајтед и Болехал Свифтс. Со тимот во моментов раководи Маркус Лау, а моментален капитен на тимот е Ричард Таит.

Бои и амблемУреди

ФКако и во 2009 година, Тамворт играл во целосно црвен дрес со бели рабови, во сезоната 2010-2011 немаше промена на бои, но белите риги на страните беа преместени, па тие беа спуштени пониско. За сезоната 2011-2012 белите страни беа заменети со црни и шорцевите исто така беа промените во темно сини бои. Во сезоната 2012-2013 на промените на боите одат кон црно на сите црвени колекции на дресови со бели ленти од страните.

Амблемот на ФК Тамворт го карактеризира знамето на Мерсијан и стафордовиот јазол, симбол на замокот Тамворт во Стафордшир.

СтадионУреди

Тамворт настапува на Ламб граунд од 1934 година. Пред тоа, тие ја минале својата првата сезона од постоењето играјќи на Jolly Sailor Ground. Името Ламб граунд доаѓа од еден паб, кој се нарекувал Lamb Inn, која порано постоел во близина на стадионот. Теренот има капацитет од околу 4.000. Сите седишта се во Main Stand, биле изградени во 1997 година. Главниот Стенд зафаќа едната страна на теренот, со покриена тераса позната како Шед на спротивната страна.

ИграчиУреди

Моментален СоставУреди

Бр. Позиција Играч
2   ОД Ричард Таит (К)
3   СР Маркус Кели
4   СР Џорџ Балдок
6   ОД Том Маршал
7   НП Адам Канингтон
8   СР Ли Хендри
9   НП Томи Рајт
10   НП Жан-Пол Марна
11   СР Лојд Кери
13   ГМ Тони Бридон
14   НП Шон Џеферс
15   ОД Дјун Кортни
17   СР Конор Гаџер
18   СР Питер Тил
19   ОД Скот Бароу
Бр. Позиција Играч
20   НП Јан Ладо
21   ОД Џејк Хили
22   ОД Џејмс Вилкок
23   Том Гибли
24   ОД Греам Лау
25   ОД Скот Мир
26   СР Џејми Смит
27   Скот Џејмс
28   НП Чарли Колинс
29   СР Мајкл Гирван
30   ОД Сем Оџи
31   ГМ Дејл Белфорд
33   ОД Џон Демпстер
34   СР Џемал Џонсон
35   ОД Грег Тејлор

Познати бивши играчиУреди

Надворешни врскиУреди