Отвори го главното мени

ФК Каљари Калчо

фудбалски клуб од Калјари, Сардинија
(Пренасочено од ФК Калјари Калчо)

Каљари Калчо (италијански: Cagliari Calcio), крат. Каљари) е италијански фудбалски клуб од градот Каљари на островот Сардинија. Во моментов се натпреварува во Серија А.

Каљари Калчо
Cagliari Calcio 1920.png
Целосно имеКаљари Калчо СпА
ПрекарRossoblu(Црвено-сините) , Isolani (Островјаните), Sardi (Сардинијците)
Основанавгуст 20, 1920; пред 99 години (1920-08-20)
СтадионСант'Елија
Каљари, Италија
Капацитет23,486
ПретседателИталија Томазо Џулини
ТренерИталија Роландо Маран
ЛигаСерија А Серија А
2017–18Серија, 16-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
фinco
Гостински бои
фinco
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

УспесиУреди

ИграчиУреди

Надворешни врскиУреди