ФК Македонија Ѓорче Петров 1932

(Пренасочено од ФК Југококта)

За поранешниот фудбалски клуб, кој постоел до 2010 година, видете ФК Македонија Ѓорче Петров.

Македонија Ѓорче Петров 1932
Целосно имеФудбалски клуб Македонија Ѓорче Петров 1932
Основан1982; пред 42 години (1982) како ФК Треска
ЛокацијаСкопје, Македонија
СтадионЃорче Петров
Капацитет3.000
ПретседателМакедонија Љупчо Матевски
ТренерТурција Наџи Шенсој
ЛигаПрва македонска лига
2019/20
(недовршена)
6. од 10 места
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

ФК Македонија Ѓорче Петров 1932 е македонски фудбалски клуб од Ѓорче Петров, Скопје.

Клубот бил формиран и во најголемиот дел од својата историја бил познат под името ФК Треска, а во 2011 година бил преземен од управата на ФК Македонија Ѓорче Петров и го добил денешното име.

Историја уреди

 
Старото лого на клубот

Клубот бил основан под името Треска во село Шишево. Како Треска, своите натпревари ги играл на своето игралиште, познато како Динка.

Името на Треска било сменето во Македонија Ѓорче Петров 1932 во средината на сезоната 2011/2012.