Утехт (германски: Utecht) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Утехт
Утехт is located in Германија
Утехт
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Рена
Градоначалник Андреас Шпивак
Основни податоци
Површина 11,03 км2
Надм. височина 44 м
Население 407 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19217
Повик. бр. 038875
Местоположба на Утехт во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°46′N 10°46′E / 53.767° СГШ; 10.767° ИГД / 53.767; 10.767Координати: 53°46′N 10°46′E / 53.767° СГШ; 10.767° ИГД / 53.767; 10.767

НаводиУреди