Округот Урошевац (албански: Komuna e Ferizajit; српски: Урошевачки округ, Uroševački okrug) е еден од седумте окрузи на Косово. Центар на округот е Урошевац и опфаќа четири општини.

Rajoni i Ferizajt
Округ
Локација во Косово
Локација во Косово
Држава Косово
CедиштеУрошевац
Површина
 • Вкупно1,030 км2 (0,398 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно185,806
 • Густина180/км2 (470/ми2)
Поштенски број70000
Рег. таб.05
Општини5
Населени места126

Општини

уреди
Општина Население (2011) Површина (km2) Густина (km2) Населени места
Урошевац 108,690 345 315 45
Качаник 33,454 221 151.4 31
Штимле 27,324 134 203.9 23
Генерал Јанковиќ 9,389 83 113.1 11
Штрпце 6,949 247 28.1 16
Округ Урошевац 185,806 1,030 180.4 126

Етнички групи

уреди
Број %
Вкупно 185,605 100
Албанци 177,075 95.4
Срби 3,230 1.7
Роми 4,661 2.5
останато 677 0.4

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди