Умберто Бочони

Умбрето Бочони (19 октомври 1882, Реџо Калабрија, Италија - 16 август 1916, Верона) — италјански сликар, вајар и теоретичар.

Умберто Бочони
Umberto-Boccioni.jpg
Автопортрет (1905)
Роден(а)19 октомври 1882
Реџо Калабрија, Италија
Починал(а)Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ Грешка во изразот: Непрепознаен збор „august“(17 August 1916-Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“-{{{3}}})Грешка во изразот: Непрепознаен збор „august“ (aged 33)
Верона, Италија
НационалностИталијанско
ОбразованиеИталјанска академија на уметности
Значајни делаУникатни форми на континуитет во просторот
Градот се издига
Улицата влегува во куќата
ПравецФутуризам

Учел во студиото на Џакомо Бала (1871-1958) во Рим. Како најенергичен припадник на футуристичката група, Бочони помогнал да се објави Техничкиот манифест на футуристичките сликари во 1910 година, промовирајќи го претставувањето на современата технологија, моќта, времето, движењето и брзината. Овие идеи најдобро се прикажани во неговото ремек-дело на раната современа скулптура, „Единствени облици на континуитет во вселената“ (1913). Неговата слика „Градот се издига“ (1910) е динамична композиција од спирални човечки фигури во сцена во која е прикажан фрагмент од толпа луѓе.

Користена литератураУреди