Темница (река)

река во Македонија


Темница — река во Македонија, североисточно од градот Кичево.[1]

Темница
Река покрај Мамудовци.jpg
Реката низ селото Мамудовци
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Kičevo Municipality.png Кичево
СелаЛазаровци, Мамудовци
Слив
УстиеЗајаска Река кај Кичево
41°31′31″N 20°58′22″E / 41.52528° N; 20.97278° E / 41.52528; 20.97278Координати: 41°31′31″N 20°58′22″E / 41.52528° N; 20.97278° E / 41.52528; 20.97278
ТечениеЗајаска РекаТрескаВардарЕгејско Море
Темница (река) на Ризницата

Реката поминува низ селата Лазаровци и Мамудовци.

УстиеУреди

Реката се влева во Зајаска Река кај градот Кичево.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 71. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врскиУреди