Тројштет (германски: Troistedt) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Тројштет
Црква во Тројштет
Црква во Тројштет
Грб на Тројштет
Тројштет is located in Германија
Тројштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Граметал
Градоначалник Петра Квит
Основни податоци
Површина 9,28 км2
Надм. височина 354 м
Население 203  (31 декември 2006)
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99438
Повик. бр. 03643
Портал www.vg-grammetal.de/
Местоположба на Тројштет во рамките на округот Вајмар
Карта
Координати 50°56′20″N 11°14′42″E / 50.93889° СГШ; 11.24500° ИГД / 50.93889; 11.24500Координати: 50°56′20″N 11°14′42″E / 50.93889° СГШ; 11.24500° ИГД / 50.93889; 11.24500

НаводиУреди