Тофаларите се мал туркиски народ кој претежно живее во Русија. Според пописот од 2002 година Тофаларите на број се околу 837 души.

Тофалари
Тоъфа
A group of Tofalars
Вкупен број
800 (2010)
Подрачја со значајно население
Иркутска област (Сибир, Русија)
 Русија761 (2010)[1]
 Украина18 (2001)[2]
Јазици
тофаларски, руски
Вероисповед
шаманизам, православие
(Руска православна црква), анимизам
Сродни народи
другите туркиски народи

НаводиУреди

  1. „Всероссийская перепись населения 2010 года“. Архивирано од изворникот на 2011-08-24.
  2. State statistics committee of Ukraine - National composition of population, 2001 census (Ukrainian)