Торино (покраина)

покраина во Пиемонт, Италија

Торино (италијански: Provincia di Torino; пиемонтски: Provincia ëd Turin; француски: Province de Turin) — покраина во регионот Пиемонт, Италија. Административен центар е градот Торино.

Торино
Provincia di Torino
Покраина
Местоположба на покраината Торино во Италија
Местоположба на покраината Торино во Италија
Земја Италија
РегионПиемонт
Админ. цент.Торино
Општини315
Управа
 • ПретседателАнтонино Сајта
Површина
 • Вкупна6.821 км2 (2,634 ми2)
Население (03-31-2012)
 • Вкупно2.308.409
 • Густина340/км2 (880/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.10010-10020, 10022-10026,
10028-10032, 10034-10038,
10040-10046, 10048,
10050-10078, 10080-10088,
10090-10095, 10098-10100
Повик. бр.011, 0121, 0122,
0123, 0124, 0125, 0161
Рег. таб.TO
ISTAT001

Покраината зафаќа површина од 6.830 км, а населението брои 2.306.676 жители (2011). Поделена е на 315 општини[1] — највеќе од сите покраини во земјата. Најголеми населени места се:[2]

Бр. Општина Население Површина
(км2)
Густина
(жит/км2)
Надм. вис.
(м)
1 Торино 907.563 130,7 &100000000000694390000006.943,9 239
2 Монкалиери 58.320 47,3 &100000000000012330000001.233 260
3 Колењо 50.137 18,0 &100000000000278540000002.785,4 302
4 Риволи 49.591 29,2 &100000000000169830000001.698,3 352
5 Никелино 48.946 20,4 &100000000000239930000002.399,3 229
6 Сетимо Торинезе 47.988 32,7 &100000000000146750000001.467,5 207
7 Грулјаско 37.870 13 &100000000000291310000002.913,1 293
8 Кјери 36.168 50 &10000000000007234000000723,4 376
9 Пинероло 36.158 54 667 305
10 Венарија Реале 34.859 20 &100000000000017430000001.743 262

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Општини во покраината Торино Архивирано на 7 јануари 2012 г. (италијански)
  2. состојба на 31 декември 2010 г.

Надворешни врски уреди


45°4′N 7°42′E / 45.067° СГШ; 7.700° ИГД / 45.067; 7.700