Торемехија — општина сместена во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2006 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 2.184 жители.

Торемехија, Шпанија
Знаме на Торемехија, Шпанија
Знаме
Амблем на Торемехија, Шпанија
Амблем
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаТоремехија
Површина
 • Вкупна23 км2 (9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000302000000302 м
Население (2006)
 • Вкупно2.184
 • Густина95,0/км2 (2,500/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Координати: 38°47′N 06°22′W / 38.783° N; 6.367° W / 38.783; -6.367