Томас Карл Јохан Енквист (роден на 13 март 1974 година) е поранешен шведски професионален тенисер. Тој стигнал до финалето на Австралија Опен во 1999 година и освоил вкупно 19 титули во поединечна конкуренција, вклучувајќи три титули на Мастер серијата. Во ноември 1999 година, тој стигнал до највисокото свое рангирање и тоа светскиот играч број 4.

Томас Енквист игра на 2010 AFAS Тенис класикс во Ајндховен, Холандија.

Тениска кариера уреди

Во текот на неговата кариера, Енквист завршил четири сезони рангиран во топ 10 и освојувал најмалку една АТП титула во шест последователни години. Во 1998 година тој бил подложен на операција во Стокхолм за отстранување на мало парче коска од десното стапало, а исто така имал операција на десното рамо за да ја отстрани повредата од понатамошно истегнување. И покрај сите тие операции, Енквист забележал неколку импресивни победи, вклучително и победи над светскиот играч број 1 во тоа време Пит Сампрас, потоа Хуан Карлос Фереро и Енди Родик.

Енквист освоил вкупно 19 титули во поединечна конкуренција, од кои најзначајните му се титулите на АТП Мастерс серијата во Париз (1996), Штутгарт (1999) и титулите во поединечна конкуренција, но и во двојки во Синсинати - САД (2000). Во освојувањето на Мастерсот во Штутгарт, тој ги победил четворицата најдобри од 10те првопласирани играчи, вклучувајќи го и светскиот број 1 Андре Агаси.

Неговата најдобра игра на гренд слем турнири му била во 1999 година, кога ги победил Јан-Мајкл Гамбил, Бајрон Блек, Пет Рафтер, Марк Филипусис, Марк Росет и Николас Лапенти пред да го загуби финалето на Австралија опен од Евгениј Кафелников од Русија. Тој, исто така, стигнал до четврт-финалето на Вимблдон во 2001 година како и на Австралија Опен во 1996 година.

Енквист бил главен играч на шведскиот Дејвис куп тим. Во 1998 година, тој и помогнал на Шведска да стигне до финалето на Дејвис купот по четврти пат во последните пет години.

Од 2017 до 2019 година, Енквист бил капитен на шведскиот Дејвис куп тим. Моментално тој работи како коментатор за Еуроспорт за Шведска. Енквист во моментов е и актуелен заменик капитен за Тим Европа во Лејвер Купот, позиција што ја добил од првиот турнир.

Значајни финалиња уреди

Гренд слем финалиња уреди

Поединечна конкуренција: 1 (0–1) уреди

Резултат година првенство Пдлога Противник Резултат
Пораз 1999 година Австралија опен Тврда   Евгениј Кафелников 6–4, 0–6, 3–6, 6–7 (1–7)

Финале на Мастерс серијата уреди

Поединечна конкуренција: 4 (3 победи и 1 пораз) уреди

Резултат година Турнир Површина Противник Резултат
Победи 1996 година Париз, Франција Тепих синтелон (i)   Евгениј Кафелников 6–2, 6–4, 7–5
Победи 1999 година Штутгарт, Германија Тврда (i)   Ричард Крајичек 6–1, 6–4, 5–7, 7–5
Порази 2000 година Индијан Велс, САД Тврда   Алекс Коретја 4–6, 4–6, 3–6
Победи 2000 година Синсинати, САД Тврда   Тим Хенман 7–6 (7–5), 6–4

Финале во поединечна конкуренција уреди

Поединецна конкуренција: 26 (19 победи и 7 порази) уреди

Легенда
Гренд слем (0 победи и 1 пораз)
Мастерс куп во тенис (0–0)
Мастерс серија на АТП (3–1)
Серија на АТП првенството (2–1)
АТП турнири (14–4)
Наслови по површина
Тврда (13-7)
Трева (0-0)
Земја (2-0)
Тепих - синтелон(4–0)
Резултат победи - порази Дата Турнир Подлога Противник Score
Победа 1. октомври

1992

Болцано, Италија Тепих - синтелон (i)   Арно Бош 6–1, 1–6, 7–6(9–7)
Победа 2. август

1993

Шенектеди, САД Тврда   Брет Стивен 4–6, 6–3, 7–6(7–0)
Победа 3. јануари1995 Оукленд, Нов Зеланд Тврда   Чак Адамс 6–2, 6–1
Победа 4. февруари1995 Филаделфија, САД Тепих - синтелон (i)   Мајкл Ченг 0–6, 6–4, 6–0
Победа 5. мај

1995

Пајнхрст, САД Земја   Хавиер Франа 6–3, 3–6, 6–3
Пораз 1. август

1995

Лос Анџелес, САД Тврда   Михаел Штих 7–6(9–7), 6–7(4–7), 2–6
Победа 6. август

1995

Индијанаполис, САД Тврда   Бернд Карбахер 6–4, 6–3
Победа 7. ноември1995 Стокхолм, Шведска Тврда (i)   Арно Бош 7–5, 6–4
Победа 8. април1996 Њу Делхи, Индија Тврда   Бајрон Блек 6–2, 7–6(7–3)
Победа 9. ноември1996 Париз, Франција Тепих - синтелон(i)   Јевгени Кафелников 6–2, 6–4, 7–5
Победа 10. ноември1996 Стокхолм, Шведска Тврда(i)   Тод Мартин 7–5, 6–4, 7–6(7–0)
Победа 11. февруари1997 Марсеј, Франција Тврда (i)   Марчело Риос 6–4, 1–0, ret.
Пораз 2. јули

1997

Лос Анџелес, САД Тврда   Џим Куриер 4–6, 4–6
Победа 12. февруари

1998

Марсеј, Франција Тврда (i)   Јевгени Кафелников 6–4, 6–1
Пораз 3. март 1998 Филаделфија, САД Тврда (i)   Пит Сампрас 5–7, 6–7(3–7)
Победа 13. мај

1998

Минхен, Германија Земја   Андре Агаси 6–7(4–7), 7–6(8–6), 6–3
Победа 14. јануари

1999

Аделаида, Австралија Тврда   Лејтон Хјуит 4–6, 6–1, 6–2
Пораз 4. февруари 1999 Австралиски опен во Мелбурн Тврда   Јевгени Кафелников 6–4, 0–6, 3–6, 6–7(1–7)
Победа 15. ноември1999 Штутгард, Германија Тврда (i)   Ричард Крајчек 6–1, 6–4, 5–7, 7–5
Победа 16. ноември 1999 Стокхолм, Шведска Тврда (i)   Магнус Густафсон 6–3, 6–4, 6–2
Пораз 5. јануари 2000 Аделаида, Австралија Тврда   Лејтон Хјуит 6–3, 3–6, 2–6
Пораз 6. март 2000 Индијан Велс, САД Тврда   Алекс Кореча 4–6, 4–6, 3–6
Победа 17. јули

2000

Синсинати, САД Тврда   Тим Хенман 7–6(7–5), 6–4
Пораз 7. август

2000

Лонг Ајленд, САД Тврда   Магнус Норман 3–6, 7–5, 5–7
Победа 18. октомври2000 Базел, Швајцарија Тепих - синтелон(i)   Роџер Федерер 6–2, 4–6, 7–6(7–4), 1–6, 6–1
Победа 19. февруари2002 Марсеј, Франција Тврда (i)   Никола Ескуде 6–7(4–7), 6–3, 6–1

Предлошка:Performance key

Турнир 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 SR W–L
Grand Slam tournaments
Австралија опен апстиненција апстиненција квалификации 2 коло 2 коло 1 коло 2 коло 3 коло четврт финале 4 коло 2 коло финале 1 коло апстиненција 2 коло 1 коло 3 коло 1 коло 0 / 13 21–12
Франција опен апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 1 коло 1 коло 1 коло 1 коло апстиненција 3 коло 2 коло 3 коло 4 коло 2 коло 1 коло 3 коло 1 коло 0 / 12 11–12
Вимблдон апстиненција апстиненција квалификации 1 коло апстиненција 1 коло апстиненција 1 коло 2 коло апстиненција 3 коло 3 коло 4 коло четврт финале 2 коло 1 коло 3 коло 1 коло 0 / 11 15–11
САД опен апстиненција апстиненција апстиненција квалификации 1 коло 4 коло 3 коло 2 коло 4 коло апстиненција апстиненција 1 коло 4 коло 1 коло 3 коло 2 коло 2 коло апстиненција 0 / 10 16–10
Win–Loss 0–0 0–0 0–0 0–1 3–4 3–3 3–3 8–4 3–1 5–3 9–4 8–4 7–3 5–4 1–4 7–4 0–3 0 / 46 63–45
Year-end championships
Тенис мастерс куп Не се квалификувал полу финале Групен натпревар не се квалификувал Групен натпревар Не квалификуван 0 / 3 5–4
Гренд слем NH Не бил поканет полу финале Загубена титула 0 / 1 1–1
ATP Masters Series
Индијанс Велс NME апстиненција апстиненција апстиненција квалификации 1 коло апстиненција 3 коло 2 коло 2 коло четврт финале 1 коло финале 2 коло четврт финале 1 коло 1 коло 3 коло 0 / 11 16–11
Мајами NME апстиненција апстиненција апстиненција 1 коло апстиненција 4 коло 2 коло 2 коло четврт финале полу

финале

4 коло 3 коло 3 коло 3 коло 1 коло 1 коло 0 / 12 15–11
Монте Карло NME апстиненција апстиненција апстиненција 1 коло апстиненција 2 коло 2 коло 2 коло 1 коло 2 коло 2 коло 2 коло 1 коло апстиненција 1 коло апстиненција 0 / 10 4–10
Рим NME апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 3 коло апстиненција 1 коло 1 коло 3 коло 2 коло 3 коло 1 коло апстинеција квалификации 1 коло 0 / 7 7–7
Хамбург NME апстиненција апстиненција апстиненција 1 коло апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 2 коло 1 коло 1 коло апстиненција апстиненција апстиненција 0 / 4 1–4
Канада NME апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција четврт финале полу

финале

четврт финале четврт финале апстиненција 1 коло 3 коло 1 коло 1 коло квалификации 2 коло 1 коло апстиненција 0 / 9 13–9
Синсинати NME апстиненција апстиненција апстиненција квалификации

1 коло

3 коло полу

финале

полу финале 2 коло апстиненција 2 коло победа 1 коло 3 коло 2 коло 1 коло апстиненција 1 / 10 20–9
Штутгард NME апстиненција 1 коло 3 коло 1 коло 2 коло четврт финале 3 коло 2 коло апстиненција победа 2 коло четврт финале апстиненција 2 коло квалификации 2 коло апстиненција 1 / 11 16–9
Париз NME апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 2 коло победа полу

финале

1 коло 3 коло 2 коло 2 коло апстиненција апстиненција 1 коло квалификации 1 коло 1 / 8 11–7
победа - пораз N/A 0–0 0–0 0–1 0–4 6–3 15–7 14–7 6–6 6–5 13–7 19–7 8–9 8–7 4–5 0–6 2–2 3 / 82 103–77
ранг 1103 472 231 63 88 59 7 9 28 22 5 9 24 44 96 72 133 N/A

Топ 10 победи уреди

Сезона 1991 година 1992 година 1993 година 1994 година 1995 година 1996 година 1997 година 1998 година 1999 година 2000 година 2001 година 2002 година 2003 година 2004 година 2005 година Вкупно
Победи 0 0 0 0 10 5 1 5 10 3 1 3 1 2 0 41
# Играч Рангиран Место Подлога Пласман Резултат ER
1995
1.   Андре Агаси 2 Филаделфија, САД Тепих - синтелон (i) полу финале 7–6(7–5), 5–7, 6–2 43
2.   Мајкл Чанг 6 Филделфија, САД Тепих- синтелон (i) финале 0–6, 6–4, 6–0 43
3.   Горан Иванишевиќ 7 Монтреал, Канада Тврда 3 коло 6–7(2–7), 7–6(7–3), 7–5 19
4.   Мајкл Чанг 5 Монтреал, Канада Тврда четврт финале 6–3, 6–4 19
5.   Горан Иванишевиќ 7 Лос Анџелес, САД Тврда полу финале 6–7(3–7), 6–4, 6–4 16
6.   Горан Иванишевиќ 7 Синсинати,

САД

Тврда четврт финале 4–6, 6–0, 6–3 13
7.   Горан Иванишевиќ 7 Indianapolis, United States Тврда полу финале 6–1, 1–6, 6–3 13
8.   Џим Куриер 7 АТП светско првенство, Франкфурт,

Германија

Тепих - синтелон (i) Групен натпревар 6–3, 6–2 8
9.   Мајкл Чанг 4 АТП светско првенство, Франкфурт,

Германија

Тепих - синтелон (i) Групен натпревар 6–1, 6–4 8
10.   Томас Мустер 3 АТП светско првенство Франкфурт,

Германија

Тепих - синтелон(i) Групен натпревар 6–4, 6–7(3–7), 6–4 8
1996
11.   Ричард Крајчек 8 Синсинати,

САД

Тврда 3 коло 7–6(9–7), 6–2 12
12.   Пит Сампрас 1 Синсинати,

САД

Тврда четврт финале 6–3, 6–3 12
13.   Марчело Риос 10 Лион, Франција Тепих - синтелон (i) четврт финале 6–3, 2–6, 7–5 13
14.   Јевгени Кафелников 4 Париз,

Франција

Тепих - синтелон (i) финале 6–2, 6–4, 7–5 12
15.   Борис Бекер 6 АТП светско првенство, Хановер, Германија Тепих - синтелон (i) Групен натпревар 6–3, 7–6(7–1) 9
1997
16.   Марчело Риос 7 Марсеј, Франција Тврда (i) финале 6–4, 1–0, ret. 10
1998
17.   Карлос Моја 8 Сиднеј, Австралија Тврда 1 коло 6–7(6–8), 6–4, 6–4 27
18.   Ричард Крајчек 9 Марсеј, Франција Тврда (i) полу финале 6–3, 6–7(1–7), 6–3 29
19.   Јевгени Кафелников 7 Марсеј, Франција Тврда (i) финале 6–4, 6–1 29
20.   Грег Русетски 5 Мајами, САД Тврда 4 коло 6–2, 6–2 24
21.   Јевгени Кафелников 6 Франција опен, Париз, Франција Земја 2 коло 4–6, 7–6(12–10), 7–6(7–4), 6–1 19
1999
22.   Патрик Рафтер 4 Австралија опен, Мелбурн, Австралија Тврда 3 коло 6–4, 4–6, 6–4, 6–4 21
23.   Алекс Кореља 4 Мајами, САД Тврда 4 коло 7–5, 6–3 15
24.   Карлос Моја 4 Тимски светски куп, Диселдорф, Германија Земја Групен натпревар 3–6, 6–1, 6–3 17
25.   Тим Хенман 7 Тимски светски куп, Диселдорф, Германија Земја Групен натпревар 7–6(7–4), 6–4 17
26.   Густаво Куертен 5 Штутгард, Германија Тврда (i) 3 коло 6–4, 5–7, 6–4 18
27.   Марсело Риос 9 Штутгард, Германија Тврда (i) четврт финале 6–4, 6–2 18
28.   Андре Агаси 1 Штутгард, Германија Тврда (i) полу финале 6–3, 4–6, 6–0 18
29.   Ричард Крајчек 8 Штутгард, Германија Тврда (i) финале 6–1, 6–4, 5–7, 7–5 18
30.   Тод Мартин 4 Париз, Франција Тепих - синтелон

(i)

2 коло 4–6, 7–6(7–5), 7–6(8–6) 9
31.   Николас Кифер 6 АТП турнир светско првенство, Хановер, Германија Тврда (i) Групен натпревар 6–4, 7–5 4
2000
32.   Седрик Пиолин 10 Лондон, Обединето Кралство Тврда четврт финале 7–6(7–3), 4–6, 7–6(8–6) 12
33.   Пит Сампрас 2 Индијан Велс,САД Тврда четврт финале 6–3, 3–6, 6–3 10
34.   Тим Хенман 10 Базел, Швајцарија Тепих - синтелон (i) полу финале 6–1, 6–3 6
2001
35.   Хуан Карлос Фереро 5 Штутгард, Германија Тврда (i) 2 коло 4–6, 6–3, 7–6(7–4) 27
2002
36.   Себастијан Гросжан 9 Марсеј, Франција Тврда (i) четврт финале 6–3, 7–5 24
37.   Јевгени Кафелников 4 Марсеј, Франција Тврда (i) полу финале 6–7(1–7), 7–6(12–10), 6–4 24
38.   Томас Јохансон 9 Индијан Велс, САД Тврда 1 коло 7–6(7–4), 2–6, 6–4 22
2003
39.   Андре Агаси 2 Скотсдејл,

САД

Тврда 1 коло 6–7(6–8), 6–4, 6–1 73
2004
40.   Марк Филипусис 9 Дејвис куп, Аделаида,

Австралија

Тврда Групен натпревар 6–3, 6–4, 6–2 78
41.   Енди Родик 2 Мемфис, САД Тврда (i) четврт финале 7–6(10–8), 6–3 80

Надворешни врски уреди