Тајхвиц (германски: Teichwitz) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Тајхвиц
Поглед кон Тајхвиц
Поглед кон Тајхвиц
Поглед кон Тајхвиц
Тајхвиц во рамките на Германија
Тајхвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Виншендорф/Екстер
Градоначалник Ерика Шалер
Основни податоци
Површина 3,06 км2
Надм. височина 331 м
Население 110 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07570
Повик. бр. 03 66 03
Портал www.leubatal.de
Местоположба на Тајхвиц во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°45′28″N 12°5′5″E / 50.75778° СГШ; 12.08472° ИГД / 50.75778; 12.08472

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)