Отвори го главното мени

Таркан Теветоглу (турски: Tarkan Tevetoğlu ) (роден на 17 октомври 1974 година во Алцај, Западна Германија) е познат турски поп пејач.

Таркан
Таркан во 2010 година
Биографски податоци
Родено имеТаркан Теветоглу
Познат(а) и какоТаркан
Роден(а)17 октомври 1972 (1972-10-17) (47 г.) Alzey , West Germany
ПотеклоТурција
ЖанровиПоп, Фолк поп, Поп рок, денс-поп
Период на активност1991–денес
Мреж. местоTarkan.com

Од страна на медиумите често пати се нарекува Принц на попот[1]. Во текот на својата кариера, тој има издадено неколку албуми, и продадено околу 29 милиони албуми[2]. Во текот на 1997 година ја основал компанијата HITT. Тој е еден од малкуте пејачи кои успеале да се пробијат во музиката, и покрај тоа што не пее на англиски јазик. Atlantic Records го опишал како еден од најдобрите изведувачи во светот[3].

НаводиУреди

  1. „Turk Prince of Pop“. 
  2. „News Bulletin“. Manga.fan. конс. Now 21, 2009. 
  3. Segal, David. „Pop Music's Young Turk“, „Washington Post“, 18 ноември 2001 (посет. 18 ноември 2001 г).