Стојмен Тасевски

Стојмен Јорданов Тасевски ( 1922 во Станци, Кривопаланечко13 ноември 1944 во Скопје) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

ЖивотописУреди

Произлегува од сиромашно семејство. Завршил основно училиште, а потоа се занимавал со земјоделство. Во септември 1944 година стапил во борбените редови на Треттата македонска ударна бригада. Бил учесник во бројни борби и акции против непријателот. Учествувал и во жестоката битка против балистите и Германците во реонот на Треска. На 13 ноември 1944 година, со бригадата успешно се пробил кон Скопје. Храбро загина во уличните борби водени за ослободувањето на главниот град на Македонија.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. стр. 267. На |first= му недостасува |last= (help)