Реката Стир (украински: Стир; руски: Стырь) е десна притока на реката Припјат, со должина од 494 километри. Нејзиното сливно подрачје е 13.100 км2.

Стир
Река Стырь в Кузнецовске летом.JPG
ЗемјаУкраина, Белорусија
Слив
Главен изворЛавовска област, Украина
УстиеПрипјат
Сливна повр.13,100 км2
Физички особености
Должина494 km
Стир на Ризницата

Реката Стир извира близу Броди, во украинската Лавовска област, потоа тече низ Ровненската и Волинската област, а потоа низ белорускаа област Брест, каде конечно се влева во Припјат.

Во текот на 1915-16, реката Стир била дел од фронтот помеѓу армиите на Австроунгарија и Руската Империја.

Поголеми населени места на реката се Луцк, Стари Чорториск и Вараш.

Реката Стир на картата на Ровненската област.

Координати: 52°06′27″ N; 26°34′58″ E / 52.1076° N; 26.5829° E / 52.1076; 26.5829