Стивен Содерберг (роден 14 јануари 1963) е американски филмски режисер, сценарист и продуцент. Се смета за еден од основачите и пионерите на движењето на независен филм и е помеѓу најистакнатите и плодни режисери на својата генерација.

Стивен Содерберг
Роден(а)Стивен Ендрју Содерберг
14 јануари 1963(1963-01-14)(61 г.)
Атланта, Џорџија, САД
НационалностАмериканец
Занимање
Активен период1981 – денес
Движење
СопружникБетси Брентли (в. 1989–94)
Џулс Аснер (в. 2003)
Деца1