Стефанија (грчки: Στεφάνια) — село во Општина Лагадина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Стефанија
Στεφάνια
Стефанија is located in Грција
Стефанија
Стефанија
Местоположба во областа
Стефанија во рамките на Лагадина (општина)
Стефанија
Местоположба на Стефанија во Солунско и областа Централна Македонија
Координати: 40°55′N 23°3′E / 40.917° СГШ; 23.050° ИГД / 40.917; 23.050
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаЛагадина
Надм. вис.&10000000000000575000000575 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно85
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа на неколку километри од градот Лагадина на планината Круша. Селото се наоѓа на надморска височина од 575 метри.

Историја уреди

Селото било основано во 1920-тите години од страна на грчките бежанци. Според пописот од 1928 година, селото било чисто бежанско со 44 семејства и 115 жители[2].

Наводи уреди

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.