Стари Угринов

село во Ивано-Франковската област, Украина

Стари Угринов (украински: Старий Угринів) — село во Ивано-Франковската област, западна Украина. Познато е како родно место на националистичкиот водач Степан Бандера (1909-1959).

Стари Угринов
Старий Угринів
Родната куќа на Степан Бандера
Родната куќа на Степан Бандера
Знаме на Стари УгриновГрб на Стари Угринов
Координати: 48°56′42″N 24°22′17″E / 48.94500° СГШ; 24.37139° ИГД / 48.94500; 24.37139Координати: 48°56′42″N 24°22′17″E / 48.94500° СГШ; 24.37139° ИГД / 48.94500; 24.37139
ЗемјаУкраина
ОбластИвано-Франковска
РеонКалушки реон
Население
 • Вкупно1.010
Повик. бр.3472

ИсторијаУреди

Според еден извор, селото за првпат се споменува во 1447 г., а според друг полски извор — во 1440 г.[1]. Познато е дека месните селани учествувале во Хмелницкиевото востание во 1648 г.

НаводиУреди

ЛитератураУреди

  • Грабовецький В. Г — 75 Ілюстрована історія Прикарпаття. Друге доповнене видання. — Івано-Франківськ: «Нова Зоря», 2002.

Надворешни врскиУреди

Предлошка:Ивано-Франковска област