Сред Село (Косел)

археолошко наоѓалиште во Косел, Охридско

Сред Селоархеолошко наоѓалиште во охридското село Косел. Претставува некропола од хеленистичко време.

Сред Село
археолошко наоѓалиште
Сред Село is located in Македонија
Сред Село
Местоположба на Сред Село во Македонија
Местоположба 41°10′28″N 20°50′05″E / 41.17444° N; 20.83472° E / 41.17444; 20.83472Координати: 41°10′28″N 20°50′05″E / 41.17444° N; 20.83472° E / 41.17444; 20.83472
Основни податоци
Место Косел
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

На северозападниот дел од селото, во дворот и непосредно околу куќата на Климе Аполески биле откриени повеќе гробови со богати прилози.[1]

Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Охрид.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 249. ISBN 9989-649-28-6.