Среднобанатски Округ

Среднобанатски Округ (српски: Средњобанатски округ; унгарски: Közép-bánsági körzet) — еден од седумте административни окрузи на автономната покраина Војводина, Србија. Се наоѓа во географскиот регион Банат. Според резултатите од пописот од 2011 година, има население од 186.851 жители. Административен центар е градот Зрењанин.

Среднобанатски Округ
Srednjobanatski okrug
Средњобанатски округ
Közép-bánsági körzet
Округ во Србија
Županijska palata u Zrenjaninu.jpgWiki.Vojvodina IV Staro jezgro Zrenjanina 246.jpg
Arača 3.jpgZrenjanin, Trg Republike, Vojvođanska banka.jpgSlatinsko stanišite - Rusanda.jpgDvorac Nojhauzen u Srpskoj Crnji - jugoistok.jpg
Стара Тиса код Чуруга3.jpgPerlez - panoramio (1).jpgMuseo Nacional de Zrenjanin.jpg
Kaštel u Ečki, 12.jpgElemir landscape 001.jpeg
Glavaševa kuća u Vranjevu - gostinski salon.jpgDvorac Karačonji u Novom Miloševu - terasa portika.jpgWiki.Vojvodina X Novo Miloševo 204.jpgRiver Begej, at Jankov Most.jpg
Crossing of Timiș River (old meander), near Tomaševac.jpg
Слики од Среднобанатскиот Округ
Местоположба на Среднобанатскиот Округ во Србија
Местоположба на Среднобанатскиот Округ во Србија
Држава Србија
ПокраинаВојводина Војводина
Административно седиштеЗрењанин
Управа
 • НачалникПредраг Раѓеновиќ
Површина
 • Вкупно3,256 км2 (1,257 ми2)
Население (попис од 2011)
 • Вкупно187,667
 • Густина58/км2 (150/ми2)
ISO 3166RS-02
Општини4 и 1 град
Населби55
- Градови и гратчиња4
- Села51
Мреж. местоsrednjobanatski.okrug.gov.rs
Карта на Среднобанатскиот Округ
Етничка карта на Среднобанатскиот Округ (попис 2002 година)

ИмеУреди

На српски, округот е познат како Средњобанатски округ, на хрватски како Srednjobanatski okrug , на унгарски како Közép-bánsági körzet, на словачки како Sredobanátsky okres, на романски како Districtul Banatul Central и на русински Стредобанатски окрух.

ОпштиниУреди

Округот го опфаќа градот Зрењанин и следните општини:

НаселениеУреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948218.821—    
1953221.667+1.3%
1961229.812+3.7%
1971231.486+0.7%
1981230.962−0.2%
1991221.353−4.2%
2002208.456−5.8%
2011187.667−10.0%

Според последниот официјален попис направен во 2011 година, Среднобанатскиот Округ има 187.667 жители.

Етнички групиУреди

Етничкиот состав на Среднобанатскиот Округ е следниот: [1]

Етничка група Популација %
Срби 134.264 71,54%
Унгарци 23.550 12,55%
Роми 7.267 3,87%
Романци 4.214 2,25%
Словаци 2.135 1,14%
Хрвати 796 0,42%
Југословени 769 0,41%
Македонци 521 0,28%
Црногорци 378 0,20%
Бугари 298 0,16%
Германци 219 0,12%
Албанци 194 0,10%
Муслимани 116 0,06%
Словенци 113 0,06%
Русини 108 0,06%
Други 12.725 6,78%
Вкупно 187.667

ЦрквиУреди

Има многу градби кои се истакнуваат по својата убавина: Православната црква Успение од 1746 година, Римокатоличката црква во Арач од 13 век и Римокатоличката катедрала од 1868 година и Реформаторската црква од 1891 година.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Попис становништва, домаћинстава и станова 2011. у Републици Србији“ (PDF). stat.gov.rs. Republički zavod za statistiku. Посетено на 16 January 2017.

Забелешка: Сите официјални материјали направени од Владата на Србија се јавни со закон. Информациите се преземени од официјалната веб-страница .

Надворешни врскиУреди