Список на вулкани во Костарика

список на статии на Викимедија
Список на вулкани во Костарика во рамките на Костарика
Аренал
Барва
Иразу
Мираваљес
Ороси
Платанар
Поас
Ринкон де ла Вјеха
Тенорио
Туриалба

Ова е список на вулканите во Костарика. Костарика има голем број на вулкани кои се наоѓаат во средишниот дел на земјата и се наредени во редица, како ѓердан со бисери. Нивната локација се должи на североисточната субдукција на Тихоокеанската тектонска плоча под Карипската тектонска плоча [1].

Карта на сите координати: OpenStreetMap 
Преземи координати како: KML · GPX

Список

уреди
Име Висина (m) Координати Последна ерупција Забелешки
Аренал 1657 10°27′47″N 84°42′11″W / 10.463° СГШ; 84.703° ЗГД / 10.463; -84.703 (Arenal) 1968-2011
Барва 2906 10°08′06″N 84°06′00″W / 10.135° СГШ; 84.10° ЗГД / 10.135; -84.10 6050 BC (± 1000 години)
Иразу 3432 9°58′44″N 83°51′07″W / 9.979° СГШ; 83.852° ЗГД / 9.979; -83.852 1994
Мираваљес 2028 10°47′02″N 85°09′11″W / 10.784° СГШ; 85.153° ЗГД / 10.784; -85.153 1946
Ороси 1659 10°58′48″N 85°28′23″W / 10.980° СГШ; 85.473° ЗГД / 10.980; -85.473 непознато
Платанар 2267 10°18′00″N 84°21′58″W / 10.30° СГШ; 84.366° ЗГД / 10.30; -84.366 непознато
Поас 2708 10°12′00″N 84°13′59″W / 10.20° СГШ; 84.233° ЗГД / 10.20; -84.233 2017
Ринкон де ла Вјеха 1916 10°49′48″N 85°19′26″W / 10.830° СГШ; 85.324° ЗГД / 10.830; -85.324 2015 - сѐ уште трае
Тенорио 1916 10°40′23″N 85°00′54″W / 10.673° СГШ; 85.015° ЗГД / 10.673; -85.015 непознато
Лагуна Поко Сол - - -
Туриалба 3340 10°01′30″N 83°46′01″W / 10.025° СГШ; 83.767° ЗГД / 10.025; -83.767 2010 - сѐ уште трае

Наводи

уреди
  1. „Volcanoes of Costa Rica“. VolcanoDiscovery. Посетено на 2017-12-06.