Мираваљес (вулкан)

вулканска планина во Костарика

Мираваљесандезитски стратовулкан кој се наоѓа во Костарика. Купата настанала за време на неколку големи експлозивни ерупции кои произвеле обемни дацитолошки-риолитични пирокластични текови пред околу 1,5 и 0,6 милиони години. Единствената регистрирана историска еруптивна активност била една мала експлозија на пареа на југозападното крило во 1946 година. Мираваљес е место на најголемото развиено геотермално поле во Костарика.

Мираваљес
Мираваљес во 1988 г.
Највисока точка
Надм. вис.2028 м [1]
Заведена какоСписок на вулкани во Костарика
Координати10°44′54″N 85°09′10″W / 10.74833° СГШ; 85.15278° ЗГД / 10.74833; -85.15278[1]
Географија
Мираваљес на карта

Карта

Матичен венецКордиљера де Гванакасте
Геологија
Старост на карпата1.5 Myr
Видстратовулкан
Последен избувсептември 1946[1]

Вулканот Мираваљес достигнува височина од 2.023 метри и е највисока планина во Гванакасте.

Топонимија

уреди

Оригиналното име на вулканот беше Cuipilapa, збор што значи „река од различни бои“, а тоа е термин кој се користи од страна на старото население во Костарика.

Клима

уреди

Временските услови во овој регион се со температури кои се движат од 15 °C (59 °F) и 32 °C (90 °F), а во нивните врвови се движат од 6 °C до 9°. Просечните годишни врнежи е 3.500 мм. Во областа годишната стапка на врнежи се движи од 1.500 до 2.500 мм, со просечна температура од 29 °C.

Историја

уреди

Се неколку стратовулкани, Мираваљес е најстариот вулкан кој се наоѓа североисточно во регионот.

Вулканот нема регистрирано еруптивни активности во историски времиња. Од неодамнешната експлозивна активност која одговара на последните илјадници години, нема геолошки записи. Најблиските податоци датираат од пред околу 7.000 години, со генерирање на голем вулкански колапс. На 14 септември 1946 година.

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 „Miravalles“. Глобална програма за вулканизмоит. Смитсонова установа. Посетено на 2010-03-11. (англиски)

Надворешни врски

уреди