Ороси — неактивен вулкан кој се наоѓа во северозападниот дел на Костарика во близина на границата со Никарагва. Областа околу вулканот е популарно туристичко одредиште, особено за повеќе еколошки туристи поради неговата биолошка разновидност, вклучувајќи го и Националниот парк Гванакасте.

Ороси
Највисока точка
Надм. вис.1659 м [1]
Заведена какоСписок на вулкани во Костарика
Координати10°58′48″N 85°28′24″W / 10.98000° СГШ; 85.47333° ЗГД / 10.98000; -85.47333[1]
Географија
Ороси на карта

Карта

Геологија
Видстратовулкан
Последен избув~3500 години[1]

Во близина на вулканот се наоѓа Биолошката станица Марица

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 „Orosí“. Глобална програма за вулканизмоит. Смитсонова установа. Посетено на 2010-03-11. (англиски)