Разлика помеѓу преработките на „Драгиша Цветковиќ“

Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач
с
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач)
 
[[Податотека:cvetkovic-ribentrop.jpg|thumb|лево|250px|Драгиша Цветковиќ и [[Јоаким фон Рибентроп]]]]
Цветковиќ бил [[премиер]] на [[Кралство Југославија|Кралството Југославија]] од 1939 до 1941. Ја развил федерализацијата на Југославија со создавањето на [[Хрватска бановина|Хрватската бановина]] по спогодба со [[Хрватска|хрватскиот]] лидерводач [[Владко Мачек]].
 
{{start box}}