Солунски Залив (општина)

Општина Солунски Залив
Δήμος Θερμαϊκού
Dimos Thermaikou - Central Macedonia.svg
Општината Солунски Залив во областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Солун
Гео. област: Халкидик
Население: 38 349 (2001)
Седиште: Хаџи Бали
Нас. места: 9
Пошт. бр.: 570 19
Пов. бр.: 23920-2
Портал: thermaikos.gr/

Солунски Залив (грчки: Δήμος Θερμαϊκού, Димос Термајку) — општина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција. Административен центар е гратчето Хаџи Бали (Переја). Во состав на општината влегуваат 9 населени места во западниот дел на полуостровот Халкидик.

Општината е наречена по Солунскиот Залив (гр. Термајкос), на чиј брег е сместена.

Населени местаУреди

Општината Солунски Залив е создадена на на 1 јануари 2011 година след обединение на три стари административни единици - општините Солунски Залив, Епаноми и Михањона по законот „Каликратис“.[1]

Општинска единица ЕпаномиУреди

 
Поранешната општина Епаноми на картата на некогашниот округ Солун.

Според пописот од 2001 г., општинската единица Епаноми (Δήμος Επανομής) има 8 671 жител и ги опфаќа следните општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Епаноми
 • Општински оддел Месимер

Општинска единица МихањонаУреди

 
Поранешната општина Михањона на картата на некогашниот округ Солун.

Според пописот од 2001 г., општинската единица Михањона (Δήμος Μηχανιώνας) има 9 425 жители и во ги опфаќа следниве општински оддели и населеним еста:

 • Општински оддел Нова Михњона
 • град Нова Михањона (Νέα Μηχανιώνα, Неја Михањона) (7303 жители) новосоздадено
 • Општински оддел Големо Карабурун
 • Општински оддел Мало Карабурун

Општинска единица Солунски ЗаливУреди

 
Поранешната општина Солунски Залив на картата на некогашниот округ Солун.

Според пописот од 2001 г., општинската единица Солунски Залив има 20 253 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Хаџи Бали (13 354 жители)
 • Општински оддел Агиja Триада
 • Општински оддел Бахчели
 • село Бахчели (Νέοι Επιβάτες, Неи Епиватес) (4070 жители)

НаводиУреди

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.