Хаџи Бали (грчки: Περαία, Переја; до 1928 г. Χατζή Μπαλή, Хаѕи Бали) — град во Солунско, Егејска Македонија и административен центар на општината Солунски Залив во денешниот Солунски округ, Грција.

Хаџи Бали
Περαία
Плажата на Хаџи Бали
Плажата на Хаџи Бали
Хаџи Бали is located in Грција
Хаџи Бали
Хаџи Бали
Координати: 40°30′N 22°55.5′E / 40.500° СГШ; 22.9250° ИГД / 40.500; 22.9250Координати: 40°30′N 22°55.5′E / 40.500° СГШ; 22.9250° ИГД / 40.500; 22.9250
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолун
ОпштинаСолунски Залив
Општ. единицаСолунски Залив
Заедница
 • Население18546
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Иако се води како псоебен град, Хаџи Бали денес има улога на предградие на Солун, и се наоѓа на само 4 км од Солунскиот аеродром.

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врскиУреди