Славеј (планина)

планина во западна Македонија, дел од Караорман

Славеј — планина во областа Дебрца, Западна Македонија, во состав на големиот масив Шара-Кораб-Дешат-Стогово-Караорман. На југ се граничи со Караорман (во потесна смисла), а на север со Бистра. Важи за дел од Караорман.

Славеј Планина
Славеј Планина на интерактивна карта

Највисока точка
Надм. вис.1.714 м
Географија
МестоДебрца, западна Македонија

ИсторијаУреди

За време на Втората светска војна, планината Славеј била партизанска база во состав на слободната територија Дебрца. На неа во 1943 г. се основани неколку партизански единици: одредите „Дримкол“ и „Славеј“, баталјонот „Мирче Ацев“, а во 1944 г. и Шестата македонска ударна бригада.

На Славеј Планина на 18 август се одбележува Денот на Армијата на Република Македонија, кој е денот на основањето на баталјонот „Мирче Ацев“.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Почесна стрелба во пресрет на Денот на АРМ“. Сител. 17 август 2016. Посетено на 10 февруари 2017.

Надворешни врскиУреди