Сирхан (Отешево)

Сирхан
археолошко наоѓалиште
Сирхан is located in Македонија
Сирхан
Местоположба на Сирхан во Македонија
Местоположба 40°58′46″N 20°55′00″E / 40.97944° N; 20.91667° E / 40.97944; 20.91667Координати: 40°58′46″N 20°55′00″E / 40.97944° N; 20.91667° E / 40.97944; 20.91667
Основни податоци
Име Сирхан
Место Отешево
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Сирханархеолошко наоѓалиште во атарот на преспанското село Шурленци, наделеку од Отешево, Ресенско. Претставува утврден осамен наод од римско време. При изградбата на тунелот за летувалиштето, во 1948 година е најдена надгробна стела со семејна претстава (фигури на маж, жена и дете), која се чува во Музејската збирка во Ресен.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069