Се или ништо (филм од 2002)

„Сè или ништо“ (англиски: All or Nothing) - британско-француски филм од 2002 година, во режија на Мајк Ли, кој е автор и на сценариото. Главните улоги ги толкуваат: Тимоти Спал (Timothy Spall), Лесли Манвил (Lesley Manville) и Рут Шин (Ruth Sheen). Во 2002 година, на Канскиот филмски фестивал, филмот бил номиниран за „Златната палма“, а истата година бил номиниран и за Европските филмски награди во три категории: најдобар веропски режисер и најдобар европски режисер според изборот на публиката (Ли), како и најдобар европски глумец (Спал).[1]

СинопсисУреди

Во филмот е прикажан животот на сиромашно работничко семејство во Лондон. Пени веќе одамна не го сака својот партнер, таксистот Фил. Меѓутоа, една неочекувана трагедија предизвикува тие повторно да се зближат, исто како и нивната најблиска околина. Така, Пени и Фил повторно се заљубуваат.

НаводиУреди