Седапаланка (мал град) во Латвија основан во 1952 година. Главната месна индустрија е извлекување на тресет. Градот е извонреден по сталинистичката архитектура во стилот на 1950-тите, датира од славните денови на Седа, кога работниците од целиот Советски Сојуз дошле да работат за претпријатието за извлекување на тресет.

Седа
Паланка
Грб на Седа
Држава Латвија
ОпштинаСтренчи
Градски права1991
Население
 • Вкупно1.744
Час. појасИЕВ (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЕЛВ (UTC+3)
Поштенски бројLV-4728
Повикувачки број+371 647
Мреж. местоhttp://www.valka.lv/?id=96

Акционерското друштво „Седа“ сè уште е голем работодавач.

Паланката и нејзините луѓе биле предмет на документарниот филм „Седа: Луѓето од мочуриштето“ (латвиски: Seda. Purva ļaudis; режисер: Каспарс Гоба; Латвија/Германија, 2004 година).

Галерија уреди

Надворешни врски уреди

Поврзано уреди