Стренчи (општина)

Стренчи (латвиски: Strenču novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Стренчи
Strenču novads
Општина
Strenču novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеСтренчи
Управа
 • ГрадоначалникЈанис Петерсонс
Површина
 • Вкупна376[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно4,277[2]
Мреж. местоwww.strenci.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди