Северна Суматра

Северна Суматра (индонезиски: Sumatra Utara) — покраина во Индонезија. Се состои од големиот северозападен појас на островот Суматра и главен град е Медан. Северна Суматра е четврта најнаселена покраина по Западна Јава, Источна Јава и Централна Јава - зафаќа површина од 72.981 км2, а на пописот од 2015 година имала население од 13.923.262 жители; најновата официјална проценка заклучно со средината на 2019 година е дека има 14.639.400 жители.

Северна Суматра
Покраина во Индонезија
Знаме на Северна СуматраГрб на Северна Суматра
Местоположба на Северна Суматра во Индонезија
Местоположба на Северна Суматра во Индонезија
Основена15 април 1948
Главен
и најголем град
Медан
Управа
 • ОрганРегионална Влада на Северна Суматра
 • ГувернерЕди Рахмајади (Independent)
 • Претседател на Претставничкиот совет на покраинатаБасками Гинтинг (PDI-P)
Површина
 • Вкупна72.981,23 км2 (2,817,821 ми2)
Ранг8-ма во Индонезија
Најг. вис.&100000000000024570000002.457 м
Население (2019)[1]
 • Вкупно14.639.400
 • Ранг4-та во Индонезија
 • Густина2,0/км2 (5,2/ми2)
 • Ранг11-та во Индонезија
Демографија
 • Етнички групи45% Батаки
31% Јаванци
5.9% Малајци
5.8% Кинези
4.1% Нијаси
5.9% останати
 • религија (2016)60.4% ислам
36.7% христијанство
3.34% будизам
0.11% хиндуизам
0.36% останати
Часовен појасИндонезиско Западно Време (UTC+7)
ISO 3166ID-SU
ИЧР 0.717 (High)
место12-та во Индонезија (2019)
БРП номинален$56.70 милијарди[2]
ПКМ (2019)$185.33 милијарди[2]
место3-ти во Индонезија (2019)
номинално по жителUS$ 3,894 (2019)[2]
ПКМ|PPP per capitaUS$ 12,798 (2019)[2]
место13-то во Индонезија (2019)
Мреж. местоsumutprov.go.id

НаводиУреди

  1. „Statistik Indonesia 2018“. Badan Pusat Statistik. Посетено на July 23, 2018.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Indonesia“. Badan Pusat Statistik. Посетено на 20 May 2020.