Западна Јава ( индонезиски: Jawa Barat  ; сундски: ᮏᮝ ᮊᮥᮜᮧᮔ᮪ е покраина во Индонезија на западниот дел на островот Јава, со главниот град Бандунг. Западна Јава се граничи со покраината Бантен и главниот град на земјата Џакарта на запад, Јаванското Море на север, покраината Централна Јава на исток и Индискиот Океан на југ. Покраината е татковина на народите Сундуа, втора по големина етничка група во Индонезија по Јаванците .

Западна Јава
Jawa Barat
Покраина во Индонезија
Знаме на Западна ЈаваГрб на Западна Јава
Местоположба на Западна Јава во Индонезија
Местоположба на Западна Јава во Индонезија
Establishedавгуст 19, 1945; пред 78 години (1945-08-19)
Re-establishedјули 14, 1950; пред 73 години (1950-07-14)
CapitalБандунг
Largest cityБекаси
Управа
 • ОрганЗападно Јаванска Регионална Влада
 • GovernorМихамад Ридван Камил
 • LegislatureЗападно Јавански покраински совет
Површина[1]
 • Вкупна35.377,76 км2 (1,365,943 ми2)
Ранг21-ва во Индонезија=
Најг. вис. (Mount Cereme)&100000000000030780000003.078 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2018)
 • Вкупно48.683.861[1]
 • проц. од (2019)[2]49.316.712
 • Ранг1ва во Индонезија
 • Ранг2-ра во Индонезија
Demographics
 • Ethnic groupsСунди (79%), Јаванци (10%), Чиребонци (7%), Бетави (4%)
 • Religionислам (97%), Христијани (1.81%), Будисти (0.58%), Конфуцијанство (0.22%), Хиндуизам (0.05%), Сунда Вивитан
 • LanguagesИндонезиски (official)
Сундански (native)
Чиребонски јазик (minority)
Бетави (minority)
Часовен појасИндонезиско западно време (UTC+7)
ISO 3166ID-JB
HDI 0.720 (High)
HDI rank10-та во Индонезија (2019)
GRP Nominal$150.30 милијарди[3]
GDP PPP (2019)$493.97 милијарди[3]
GDP rank3-та во Индонезија (2019)
Nominal per capitaUS$ 3,048 (2019)[3]
PPP per capitaUS$ 10,017 (2019)[3]
Per capita rank21-ва во Индонезија (2019)
Мреж. местоjabarprov.go.id

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „BPS-Laci 3.0“. laci.bps.go.id. Посетено на 2019-02-05.[мртва врска]
  2. Badan Pusat Statistik, Jakarta, 2019.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Indonesia“. Badan Pusat Statistik. Посетено на 20 May 2020.