Св. Никола (Маврово)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Св. Никола

Карта

Местоположба 41°40′32″N 20°44′3″E / 41.67556° СГШ; 20.73417° ИГД / 41.67556; 20.73417Координати: 41°40′32″N 20°44′3″E / 41.67556° СГШ; 20.73417° ИГД / 41.67556; 20.73417
Основни податоци
Место Маврово
Општина Маврово и Ростуше
Тип

 некропола


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Св. Николаархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Маврово. Претставува некропола од доцниот среден век. Се наоѓа во непосредната близина на потопената црква „Св. Никола“, веднаш под патот, каде се гледаат камени плочи од гробови и архаични крстови од бигор.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069