Св. Врачи (Глоѓи)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Св. Врачи

Карта

Местоположба 42°5′25″N 21°3′50″E / 42.09028° СГШ; 21.06389° ИГД / 42.09028; 21.06389
Основни податоци
Место Глоѓи
Општина Теарце
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Врачиархеолошко наоѓалиште во тетовското село Глоѓи. Претставува средновековна црква со некропола. Се наоѓа северно од селото, на мала височинка, каде се наоѓаат остатоци од еднокорабна црква и околу неа камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069