Св. Богородица (Суводол)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Св. Богородица

Карта

Местоположба 41°12′33″N 21°13′23″E / 41.20917° СГШ; 21.22306° ИГД / 41.20917; 21.22306
Основни податоци
Место Суводол
Општина Демир Хисар
Тип

 базилика


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Св. Богородицаархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Суводол. Претставува базилика од старохристијанско време. Се наоѓа во темелите на денешната црква „Успение на пресв. Богородица“ која била трикорабна базилика. Денес од неа се зачувани северниот и јужниот периметрален ѕид. Околу црквата и внатре има повеќе мермерни блокови. Во чесната трпеза е вградена ара со натпис во четири реда.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069