Сахалин (руски: Сахалин, изговор [səxɐˈlʲin]) е најголемиот руски остров, кој се наоѓа во северниот дел на Тихиот Океан. На северот од Сахалин се наоѓа Охотско Море, а на југ Јапонско Море. Островот административно претставува дел од Сахалинската област.

Сахалин
Географија
МестоДалечен Исток, Тихи Океан
Координати51°N 143°E / 51° СГШ; 143° ИГД / 51; 143
Површина72.492 км2[1]
Подреденост по површина23ти
Највисоко издигнување1.609 м
Највисока точкаЛопатин
Управување
Најголема населбаЈужно-Сахалинск (pop. 174,203)
Демографија
Население580,000 (2005)
Густина8 /km2 (21 /sq mi)
Етнички групиРуси, Корејци, Нивгхи, Ороци, Евенки и Јакути.

Наводи

уреди
  1. „Islands by Land Area“. Island Directory. United Nations Environment Program. February 18, 1998. Архивирано од изворникот на 2018-02-20. Посетено на June 16, 2010.