Ороците (руски: Ороки, орочки: ulta, ulcha) се тунгуски народ кој живее во Русија, поточно во Сахалинската област. Орочкиот јазик припаѓа во групата на јужни тунгуски јазици и истиот не е пишан јазик. Според рускиот попис од 2002 година, во државата имало околу 346 Ороци.

Ороци
Ульта
Uilta People.JPG
Група Ороци
Вкупен број
360 (проц.)
Подрачја со значајно население
Русија Русија, Сахалинска област: 346 (2002)
Јапонија Јапонија, Хокаидо: околу 20 (1989)
Јазици
орочки, руски, јапонски
Вероисповед
шаманизам, православие
Сродни народи
Ајни, тунгуски народи

Потекло на поимотУреди

Името на Ороците потекнува од зборот „оро“ што значи „домашен северен елен“. Исто потекло и значење има и орочкиот збор „улта“.[1] Често, Ороците, Орочите и Удегејците се нарекуваат Орочи.

НаводиУреди

  1. Kolga 2001, стр. 281–284

Користена литератураУреди

  • Kolga, Margus (2001), „Nivkhs“, The Red Book of the Peoples of the Russian Empire, Tallinn, Estonia: NGO Red Book, ISBN 9985-9369-2-2
  • Shternberg, Lev Iakovlevich; Grant, Bruce (1999), The Social Organization of the Gilyak, New York: Американски природонаучен музеј, ISBN 0-295-97799-X
  • Suzuki, Tessa Morris (1998), „Becoming Japanese: Imperial Expansion and Identity Crises in the Early Twentieth Century“, Во Minichiello, Sharon (уред.), Japan's competing modernities: issues in culture and democracy, 1900-1930, University of Hawaii Press, стр. 157–180, ISBN 9780824820800
  • 上原善広 [Suzuki Tetsuo], „「平和の島」が「スパイの島」に [From "Peace Island" to "Spy Island"]“, Kodansha G2, 4 (2), Архивирано од изворникот на 2016-03-03, Посетено на 2012-01-22
  • Weiner, Michael (2004), Race, Ethnicity and Migration in Modern Japan: Imagined and imaginary minorities, Taylor and Francis, ISBN 9780415208574

Надворешни врскиУреди