Руслан Нахушев

Руслан Нахушев (руски: Руслан Юрьевич Нахушев, роден на 5 септември 1984 во Наљчик) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Локомотив Москва.

Руслан Нахушев
160x
Лични податоци
Полно име Руслан Јуревич Нахушев
Роден на 5 септември 1984(1984-09-05)(39 г.)
Роден во Наљчик, СССР
Висина 1.84
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Локомотив Москва
Број 51
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2002 ФК Спартак Наљчик 14 (0)
2002–2004 ФК ЦСКА Москва 0 (0)
2004ФК Анжи Махачкала (п) 32 (4)
2005 ФК Химки 21 (6)
2006–2010 ФК Сатурн 94 (2)
2011– ФК Локомотив Москва 1 (0)
2011–2012ФК Том Томск (п) 16 (1)
2012– ФК Краснодар 0 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 22 јули 2012

Нахушев својата професионална кариера ја започнал во 2000 година како играч на ФК Спартак Наљчик. Во периодот од 2002 до 2004 настапувал за ФК ЦСКА Москва, од кои една година како позајмен играч на ФК Анжи Махачкала. Во 2005 настапувал за ФК Химки, во 2006 до 2010 за ФК Сатурн. Во 2011 потпишал за ФК Локомотив Москва.