ФК Том Томск

ФК Том Томск е фудбалски клуб од градот Томск, Русија. Игра во Руската Прва лига. Тренер на клубот во моментов е Валериј Патраков. Клубот игра на Стадион Труд (15.000 седишта).

ФК Том Томск
Податотека:Емблема ФК Том.png
Целосно име Фудбалски Клуб Том Томкс
Основан 1957
Распаднат {{{распаднат}}}
Стадион Стадион Труд
Капацитет 15.000
Претседател Русија Јуриј Степанов
Тренер Русија Валериј Петраков
Лига Руска Прва лига
2007 Руска Премиер лига, 11-ти
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

Претходни имињаУреди

 • 1957 - Буревестник
 • 1958 - Томич
 • 1959-60 - Сибелектромотор
 • 1961-63 - Томич
 • 1964-67 - Торпедо
 • 1968-73 - Томлес
 • 1974-78 - Торпедо
 • 1979-87 - Манометр
 • 1988 - Том

Стадион ТрудУреди

 • Име - Труд
 • Град - Томск
 • Капацитет - 15000
 • Изграден - 1 јуни 1929

Македонци кои играат/играле во ФК Том ТомскУреди

Надворешни врскиУреди