Отвори го главното мени

Ричард Гир (англиски: Richard Gere) - американски филмски глумец.

Ричард Гир

БиографијаУреди

Од 1991 до 1995 година, Ричард Гир бил оженет со манекенката Синди Крафорд, а во 2002 година стапил во брак со актерката Кери Ловел, но се развел во 2013 година, поради различниот животен стил. Од бракот со неа, Гир го добил синот Хомер Џејмс. Гир бил будист и се залагал за независност на Тибет.[1]

 
Р. Гир на Светскиот економски форум во Давос, 2005 год.

КариераУреди

ФилмографијаУреди

НаводиУреди

  1. Наташа Спирова-Серафимова, „Пачино Ужива со 40 години помлада девојка, Бриџис му се посвети на будизмот“, Антена, број 887, 26.6.2015, стр. 10-11.