Рецлинген (Долна Саксонија)

Рецлинген (германски: Rätzlingen) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Рецлинген
Поглед на селската црква „Св. Витус“ во Рецлинген
Поглед на селската црква „Св. Витус“ во Рецлинген
Грб на Рецлинген
Рецлинген (Долна Саксонија) is located in Германија
Рецлинген (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Роше
Градоначалник Харалд Даман (независен)
Основни податоци
Површина 8,47 км2
Надм. височина 74 м
Население 460 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29590
Повик. бр. 05804
Местоположба на Рецлинген во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 52°59′0″N 10°41′0″E / 52.98333° СГШ; 10.68333° ИГД / 52.98333; 10.68333Координати: 52°59′0″N 10°41′0″E / 52.98333° СГШ; 10.68333° ИГД / 52.98333; 10.68333

ГеографијаУреди

Општински единициУреди

Општината Рецлинген се состои само од селото Рецлинген и со тоа е една од малкуте општини во Долна Саксонија, кои при општинската реформа во 1972 година не била споена со други општини.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди