Ремштет (Долна Саксонија)

Ремштет (германски: Römstedt) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Ремштет
Црква во селото Ремштет
Црква во селото Ремштет
Грб на Ремштет
Ремштет (Долна Саксонија) is located in Германија
Ремштет (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Месни единици 5
Градоначалник Бернд Лидерс (независен)
Основни податоци
Површина 18,97 км2
Надм. височина 54 м
Население 784 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29591
Повик. бр. 05821
Местоположба на Ремштет во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 53°06′0″N 10°36′0″E / 53.10000° N; 10.60000° E / 53.10000; 10.60000Координати: 53°06′0″N 10°36′0″E / 53.10000° N; 10.60000° E / 53.10000; 10.60000

ГеографијаУреди

Општински единициУреди

Кон општината Ремштет припаѓаат следниве места:

  • Дрегеноторф
  • Масброк
  • Хафекост
  • Ниндорф I
  • Ремштет

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди