Ратекау (германски: Ratekau) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 10 километри североисточно од Либек.

Ратекау
Црква Св. Вицелин во Ратекау
Црква Св. Вицелин во Ратекау
Црква Св. Вицелин во Ратекау
Грб на Ратекау
Ратекау во рамките на Германија
Ратекау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Градоначалник Томас Келер (независен)
Основни податоци
Површина 59,6 км2
Надм. височина 20 м
Население 15.093 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 253 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23626
Повик. бр. 04504 (Зерец: 0451)
Портал www.ratekau.de
Местоположба на Ратекау во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 53°57′N 10°44′E / 53.950° СГШ; 10.733° ИГД / 53.950; 10.733

Ратекау е местото каде Блихер се предал по Либечката битка во 1806 година.

Селото е најмногу познато по неговата добро зачувана камена црква Св. Вицелин од 1156 година.

Наводи уреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди