Централен округ (Израел)

округ во Израел

Централен округ (מָחוֹז הַמֶרְכָּז, Meḥoz haMerkaz) — еден од шестте окрузи во Израел. Округот се наоѓа во централниот дел на државата и зафаќа најголем дел од висорамнината Шарон. Административен центар на округот е градот Рамла. Округот е поделен на уште 4 подокрузи: Петах Тиква, Рамла, Шарон и Реховот. Најголем град во округот е Ришон ла Цион. Според податоците од 2008 година, округот имал население од 1.730.500 жители. Според Израелското централно биро за статистика, 88% се Евреи, 8.2% се Арапи и 4% други.[1]

Централен округ
- транскр.
 • хебрејскиמָחוֹז הַמֶרְכָּז
Center District in Israel (+disputed).svg
Градови18
Локални совети22
Регионални совети12
Гл. градРамла
Површина
 • Вкупна1.293 км2 (0.499 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно1.854.900

Населени местаУреди

градови локални совети регионални совети

НаводиУреди

Координати: 31°56′N 34°52′E / 31.933° N; 34.867° E / 31.933; 34.867

  1. „Localities and Population, by Population Group, District, Sub-District and Natural Region“ (PDF). Statistical Abstract of Israel. Israel Central Bureau of Statistics. 2008. Посетено на 2009-06-08.
  2. Local Council of Pardesiya (Israel)

ПоврзаноУреди