Рамсла (германски: Ramsla) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Рамсла
Црква во Рамсла
Црква во Рамсла
Црква во Рамсла
Рамсла во рамките на Германија
Рамсла
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Нордкрајс Вајмар
Градоначалник Томас Баше
Основни податоци
Површина 4,04 км2
Надм. височина 238 м
Население 333  (31 декември 2006)
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99439
Повик. бр. 036452
Портал www.vg-berlstedt.de
Координати 51°3′2″N 11°17′9″E / 51.05056° СГШ; 11.28583° ИГД / 51.05056; 11.28583

Наводи

уреди