Добре дојде!

Здраво, Елемаг, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде!

КатегоризирањеУреди

Би Ти дал предлог да ги категоризираш историските статии за Бугарија во {Категорија:Историја на Бугарија}. Поздрав, Boyan 19:32, 26 Март 2006 (UTC)

Јас би ти дал предлог да уредиш дел за Бугарската азбука во статијата за Кирилица и за Бугарите во Словени. Македонец 21:24, 27 Март 2006 (UTC)

Добредојде!Уреди

Добредојде на македонската Википедија и од мене. Гледам дека македонскиот не ти е воопшто лош. Честитам. Во секој случај тука сме да скокнеме во секое време за граматички или синтаксни корекции. Не им обрнувај внимание на националистите. Пишувај и за Бугарија и за Раџнапур ако сакаш :-) Ова е општа, а не национална енциклопедија, што значи дека секој има право да напише статија за сечија историја или личности, се додека истата не содржи никакви невистини. Имаш моја полна поддршка! Бугарија ни е блиска земја со заедничка историја и добро е што имаме некој како тебе што може да пишува повеќе за неа. Се разбира, по правилата на Википедија секоја невистина од било каков тип ќе биде дискутирана и потоа отфрлена, но тоа, предпоставувам не важи за тебе (за разлика од некои твои колеги на бугарската Википедија) кои доаѓаат тука за да си ја бараат бељата и бога ми, си ја добиват десетоструко од националистите. Секое добро и продолжи со добрата работа!--Б. Јанкулоски 12:47, 27 Март 2006 (UTC)

Предупредување!Уреди

Добредојде најпрвин! Но само да те предупредам дека ширење бугарска национална проганда (бугарофилија и бугароманија) како и сите други пропаганди (српска, грчка, шиптарска) нема да биде ДОЗВОЛЕНО (толерирано!)!!! Мислам да бидеме коректни ние кај вас не шириме МАКЕДОНСТВО(изам) и вие тука не треба да ширите бугарофилија! ЗНачи добредојде, успешна работа и пази да не шириш бугарска пропаганда! Македонец 18:59, 27 Март 2006 (UTC)

... go kazva naj-golemia makedonski propagandist :)))) --Tomahawk 20:14, 28 Март 2006 (UTC)

ФалаУреди

Благодарам ви на сите дето ме поздравихте со добре дошел на Македонската Википедија. Сакав само да ми би бидел подобар Македонскијот па да мога да ги превеждам целите статии от Бугарски и Англиски штото сега ми отнема много време. Како Бугарин јас разбирам сичко шо пишувате ала ми е трудно кога јас треба да пишувам. Уште еднаж, благодарам за подкрепата и ви молам да ги оправувате граматическите ми грешки. За фактологическите, ќе спориме. :) Поздрав, Елемаг 19:08, 27 Март 2006 (UTC)

ZdravejУреди

Vuv vruzka sys statiqta za bulgarski ezik, ako ne si razbral tuk na makedonskata uikipedia se dopuska samo makedonskata gledna tochka, i ako napishesh neshto s koeto tuk ne sa syglasni - ste go iztrijat. Vuobste e goljama demokracija. --Tomahawk 15:44, 28 Март 2006 (UTC)


Демократија или???Уреди

Како најпрвин да имам дозвола јас ќе бидам тој што прв ќе те избрише и знаеш зошто, не затоа што нерсакам да се соочам со вашите некакви фаКТИ ТУКУ ЗАТОА ШТО ВИЕ НА ВАШАТА ВУЛГАРСКА ВИКИПЕДИЈА ГО ПРАВЕТЕ ИСТОТО.--Астрион 18:30, 21 август 2007 (UTC)

Елемаг, немој да се уплашиш од изјавата на Tomahawk. Воопшто не е како што Тој кажува. Имено, Tomahawk настапи многу грубо и избрзано, со екстремно POV форсирање. Прво, погледни ја неговата корисничка страна. Јас разбирам дека во Бугарија мислењето за македонскиот јазик е поинакво, но сепак, тоа не е доволна причина за да тука се толерира реченица од видот - македонскиот е бугарски дијалект. Колку и да не го сакате македонскиот јазик во Бугарија, мора да се научите да живеете со тоа. Поздрав, Boyan 17:38, 28 Март 2006 (UTC)
Kakvo ti kazah, vij Makedonec kakvi gi vurshi i kak trijat nesta koito ne im haresvat. Boyane - svikvaj s misulta che makedonskija e bulgarski dialekt. --Tomahawk 18:57, 28 Март 2006 (UTC)

Boyan и Tomahowk, јас сум бил многу време на македонските форуми, а исто така имам контакти и со македонци, така че ја познавам македонската народопсихологија. Дебели глави са македонците(исто како нас). Мислам дека со умен човек секогаш ќе се разбереш(тука виждам има такива, макар и не сите). Знам дека ќе имам многу јадове(веќе почнаха), но мислам дека си струва. Колкото мога ќе изкарам. После ќе одам пак да пишувам на бугарската и англиската Википедија. Поздрави, Елемаг 22:57, 28 Март 2006 (UTC)

Елемаг, нормално е сегде да има дебели глави :)) Еве го на кратко моето резонирање околу македонско бугарските спорови. Јас сум Македонец и навредливо е за мене некој да ми кажува дека не сум тоа туку Бугарин. Исто така да ми збори како на дедо ми преку ноќ му го испрале мозокот а јас сум сега премногу глуп да го сватам тоа. Нејсе, оваа теорија се негира самата себеси:
  • Како може некојси Тито да ги однароди Бугарите и да им наметне нова, ни помалку ни повеќе, измислена национална свест и тоа преку ноќ? (национална свест се гради со векови)
  • Каков народ се тогаш Бугарите ако толку лесно се однародиле? (значи оваа теорија е навредлива за Бугарите исто толку како и за Македонците)
Во секој случај - јас како Македонец немам никаков проблем со блискоста на Македонците и Бугарите. Побогу, наместо да го искористиме тоа за соработка ние се караме и се закрвуваме. Сепак морам да забележам дека поголем дел од вината лежи на бугарската страна, како остаток од поранешни времиња. Денеска се други времиња и национал-романтичарските ставови се многу застарени. Затоа ми е нејасно зошто некои Бугари кои имаат вакви мислења, со провокации одат против самите себеси. Ако не стигнуваа толку провокации од Бугарија, веројатно денеска двата народи и во пракса ќе беа доста поблиски. Во врска со ова сакам да ти кажам и дека за среќа, на англиската википедија не сум приметил некои поголеми македонско-бугарски спорови од кога јас сум таму. Само внимавај - има доста грци кои се трудат да не скараат. Знам дека звучам параноично, но се случува често. Најомилена тактика им е да тресат глупости додека не се најде некој романтичар да ја превземе теоријата. Така провоцираат проблеми меѓу нас. Потоа си ја тераат работата додека ние се расправаме. --Aleksandar SK 00:07, 29 Март 2006 (UTC)

Алекс, јас немам проблем со тоа Македонците да се викат Македонци(ние секогаш така сме ви викали). Мислам дека е срамота што Бугарија не го признае Македонскиот јазик. Верно дека е многу близок и се разбираме без преводач ама во книжовната форма има голема разлика(точно толку голема, ќе да постои како отделен јазик, ни повеќе ни помалко).Верно е дека ако вашиот јазик стане аналитичен како нашиот или обратното и поголемиот дел од разликата ќе изчезне. Со едно друго нешто не сум согласен обаче - дека Македонците секогаш били Македонци и никогаш Бугари. Ова е документирано многу добре и не може да се лаже. Тоа дека СЕГА сте друг народ е отделна работа. Со тоа сум согласен. Ја мислам дека нашиот народ се разцепи след 1878, а јазикот - малку преди тоа. Поздрав, Елемаг 00:59, 29 Март 2006 (UTC)

Во ред, се согласуваме за доста работи. Ама не можам да одолеам да ти ја оспорам теоријата дека цело време до 1878 сме биле ист народ. Како прво во средниот век немало оформени национални чувства во права смисла на зборот. Ама и да си во право - не можеш во исто време да се тврди дека до 1878 сме биле ист народ а од друга страна да се оспорува континуитетот на Македонците со самоиловото царство и охридската архиепископија. Да упростам - да земеме хипотетички дека до 1878 сме биле еден народ. Значи и во 10 век сме биле еден народ. Од ова призлегува дека имаме барем исто толку право на континуитет како и Бугарите (дури и повеќе поради географската положба на Охрид и Преспа). Само јас мислам дека овие работи треба да се разјаснуваат кога ќе се подсмират национализмите на двете страни. Сега за сега треба да бараме начини како да соработуваме, а не како да се конфронтираме. Поздрав --Aleksandar SK 01:40, 29 Март 2006 (UTC)

Aleks, никој не ви го оспорува континуитетот со Самуилова Бугарија. Точно така, крајно време е официјално да признаете дека „Самуиловото царство„ се викало Бугарија. Како може Самуил да биде крунисан како цар бугарски(веќе го признавте) и неговата држава да не се вика Бугарија??? Уште нешто, во никој документ од средниот век не е напишувано дека оваа држава се викала Македонија или нешто друго. Во манускриптите од 10-14 век оваа страна се нарекува Бугарија и народот и бугари. Јас знем дека македонците многу се плашат од името Бугар. Ќе земете од десет кладенци вода само да докажете дека Самуилово царство не било Бугарија. Јас мога да то кажам дека западните изторичари не са согласни со вас. Викаш дека во средниот век немало нации? Немало ама во западна Европа. Бугарија (исто и Византија) имала свој јазик и писменост и била држава со цивилизаија во современната смисла на зборот(така го пишува англискиот иторичар во книгата The Penguin History of Europe). Словените многу брже ја прифатили бугарската националност пошто официјалниот јазик на Буграската држава бил словенски. Се пак јас сега не сакам да спорам.Не сум дошел тука за това. Додека ние спориме другите си оправиха државите. Ако има согласие ќе имаме полза и двата народа. Поздрав, Елемаг 23:40, 29 Март 2006 (UTC)

Elemag, moje da stavam dosaden, no komentiram otnosno Samuil. Makedonistikata e izgradena kato kusta ot karti, ako drupnesh edna karta shte se sgromoljasa cjalata poneje e konstruirana izkustveno s mnogo muki. Ako makedoncite priznajat che Samuil e bulgarski czar im otivat nadejdite che sa otdelna nacija, che sa razlichni ot bulgarite, che govorjat razlchen ezik, che imat vruzka s antichnite makedonci i taka natatuk i taka natatuk. --Tomahawk 23:47, 29 Март 2006 (UTC)
Tomahawk, имаш известно право - така както са я конструирали историята, тя наистина се разпада при най-малкия допир. Ако обаче вземат малко да я пренапишат, в смисъл че нашият народ се разделя на две чак в края на Османското иго и най-вече след отмяната на санстефанския договор тогава всичко ще си дойде на мястото. Пак ще бъдем два народа, но с ОБЩА история. Елемаг 00:06, 30 Март 2006 (UTC)
Пак ги изместивте тезите. Ако во тоа време сме биле ист народ, тогаш денеска имаме право на континуитет дури повеќе и од вас, без разлика како била наречена самоиловата држава. Второ: не сум согласен дека биле јасно оформени нации, особено во тој хаос што постоел тогаш на балканот. Во секој случај историите се преклопуваат, но не може да тврдиме дека историјата е заедничка. Тоа е премногу општо тврдење, како да кажеш целата светска историја е заедничка и сите народи се всушност еден народ. Ако сакаш да збориме чисто философски, тогаш да - се сложувам со тебе. Сега за сега да останеме на она за кое се сложуваме: 1. Народите се блиски и имало преклопување во историјата 2. Македонскиот народ е посебен (и се надевам не го оспоруваш континуитетот). --Aleksandar SK 01:02, 30 Март 2006 (UTC)
  • Македонците биле Бугари!? :)
Ако Македонците биле "Б'лгари" кој ги натерал со сила сега да бидат Македонци? Нели е глупаво тврдењето дека некој сосила ги "помакедончил Б'лгарите во Македонија"!? Ако некој вршел асимилациона политика врз Македонците, тогаш можел да асимилира или "помакедончи" 50% или 60% или 80% од населението. Пак ќе останел еден дел кој ќе се противел на тоа. Kако е можно да го "помакедончиш" еден народ 100%!? :) Не бидете смешни! Колку Турци има денес во Бугарија кои со сила беа прекрстувани и асимилирани во Бугари? -Многу. Но дали успеавте да ги асимилирате сите? -Не. Испаѓа дека Македонците се единствената нација во светот која размислува со еден ум, со една глава, па многу е лесно сите одеднаш да ги "помакедончиш". Секој кој што се чувствува за Бугарин во Македонија има право на тоа, никој не му брани. Ама за жал во Македонија има многу малку етнички Бугари. Стварно не знам колкав е нивниот процент според последниот попис во Р. Македонија. Денешните Бугари го наследиле името од како што ги викате вие "Прабугарите" или како што стои во англиската Википедија "...the Bulgars, a nomadic Turkic speaking people from Central Asia who settled in the Balkans in the 7th century...". Верувајте ми, Македонците немаат ама баш никаква врска со турко-азијатните-булгари кои се дел од вашата крв. Точно е дека денешниот македонски и бугарски јазици се слични, но нашата крв е различна. Прочитајте некои генетски анализи и ќе видите каква крв имаат денешните Македонци:
И уште нешто, ме чуди зошто Бугарите воопшто не сакаат да ја коментираат мислата на великиот Делчев: Ако некој мисли дека иднината на Македонија е во присоединување кон Србија, Бугарија или Грција, тој може да се смета за добар Србин, Бугарин или Грк, но не и за добар Македонец!
--Amacos 17:18, 5 Јуни 2006 (UTC)
Amacos, ова мисла на Делчев е измислена од бугарскиот писател Димитар Талев во романот му "Илинден". Не постои никаде доказ Делчев да ги има речено тие зборови. За генетските разлики - без коментара!

Добредојде и од мене!Уреди

Епа добредојде и од мене - секогаш ни се потребни активни Википедијанци, без разлика која националност се! Поздрав. --FlavrSavr 00:39, 29 Март 2006 (UTC)

ПрашањеУреди

Се наметнува едно прашање - дали Ти мислиш дека ,,прабугарите" биле всушност турски племиња? Boyan 16:36, 5 Јуни 2006 (UTC)

Не.Били са ирански племиња (аријци), коишто зборели Индоевропски јазик (думата Цар примерно е прабугарска), но може и да са имали некој тјуркски примес од по-касно време (6-7 век). Јас сум си правил генетски тест и тоа е верно (поне за мене). Елемаг 16:43, 5 Јуни 2006 (UTC)

Словенската "дума“ (збор) „цар“ е од латинско потекло; потекнува од зборот caesar(цезар), исто како и германското „кајзер“!!! EvLa 18:07, 5 Јуни 2006 (UTC)
Интересно, еве што вели Петков Мисирков:

Но над много Византиiа пострада од народот бугари, од монголцко племе, коi шчо опустошуаше се шчо ке му се попаднит во Византиiа. Во полчишчата на тоi народ имаше и словени, коiи се броiеiа од византиiците пак за бугари. Наi голем удар доби Византиiа од бугарите, коiи шчо зедоа од неiа голем дел неiни земiи, заселени со словени, и од ниф образуваа iедна голема и силна држаа, коiа од VIII век до идеiн'ето на турците на Балканцки полуостров, готоо постоiано наносеше на неiа iеден удар за друг.

Бугарцката држаа беше поеке со словенцко жител'ство, но со името на неiните образуачи т. е. монголците бугари. .[15]

Словените од Бугариiа и Македониiа наi напред беа само соiузници на бугарите во воiните со Византиiа. Но соiузните со бугарите словенцки полчишта беа во очите на неприiателите т. е. византиiците пак бугарцки. Значит византиiците зафатиiа да прекрстуваат словените ушче од времето на Аспарухоата орда.[16] Постоiаната борба рамо за рамо со бугарите и напраи ниф iеден народ со бугарцко име, но со словенцки iазик. Бугарцкото име мег'у словеиите беше попул'аризирано од грците, и оно, прво, означааше само бугарите — монголите, после нивните воени соiузници, после бугарцките поданици и наi после стана етнографцки термин за бугарцките словени. Но тоа име во очите и устата на грците имаше ушче специално значеiн'е: наi ненавистни за ниф варвари, л'уг'е не образоани, груби, коiи граничаат со звероите. За грците се словенцко беше грубо и бугарцко.

--Boyan 17:08, 5 Јуни 2006 (UTC)

Браво Boyan. Јас постојано велам дека фактите и вистината се на наша страна само треба да знаеме каде да ги најдеме и да ги искористиме во одбраната на нашето постоење, за жал. Живееме во 21 век, а некои уште да се разбудат од своите сонови од минатото. --Amacos 17:24, 5 Јуни 2006 (UTC)

Сичко друго е верно само дето бугарите не били монголци. За прабугарите сеоште се знае малко, а оште помалко се знаело пред 100 години, кога веројатно е пишувал тоо Петко Мисирков( за Крсте Мисирков бех чувал, ама за Петко не бех). Както и да е, след като Бугарите дошли на Балканот много се знае за тех, и е верно дека со омешали со словените и словените го прифатили бугарското име, исто така го били прифатили македонските словени во Самуиловата држава. Е тоа е што се опитвам да ви кажа. Благодарам за помошта, Бојане. Елемаг 17:36, 5 Јуни 2006 (UTC)

Amacos, твоите генетски анализи имат различни заклучоци - единиот покажува дека Македонците се како Италианците, а другиот дека се како словените. Това не е ли противоречие? Првиот линк е много сомнителен, полвината имена са македонски и тук-там некое шпанско. Во вториот линк пише дека са тестувани 20 македонци от северна Грција, и никаде не пише дека са Македонски словени!! Штото и грците од Северна Грција тврдат дека са Македонци. Нема доказ дека това са Македонци како вас. Овие анализи сѕм ги чел много отдавна, дајте нешто ново . Поздрав,Елемаг 17:44, 5 Јуни 2006 (UTC)

Како што подоцна вели Мисирков: Со името бугари не крстиiа грците и нас македонците. Но тоа прекрстуаiн'е не iет iединствено. От србите ниiе бефме прекрстени во срби.
И драг пријателе Елемаг, тоа е што правеле отсекогаш Бугарите, Србите и Грците во Македонија. Поздрав, Boyan 17:46, 5 Јуни 2006 (UTC)
  • Не си прочатал добре. Не пише Петко а Петков. Крсте Петков Мисирков :) Този е с'штијат човек. И оште нешто, има много работи които се знајат за "Прабугарите" но вие повече искате да се приказвате като Славјански народ отколкото Туркиски-азијатски народ. Не значи ако говорите "славјански" език че трјабва да се наричате "Славјански" народ. Какиви са ви гените?
  • Генетските анализи не се МОИ. За да ги разбереш треба да имаш позадлабочени познавања од таа пбласт. Очигледно си ги помешал некои работи. Дури и Господ да слезе од небото, тешко дека ќе ве убеди вас некој. Вашите пропаганди се градени со векови, не се вчерашни. 99% од Бугарите сметаат дека "Македонско девојче" е стара бугарска песна, иако нејзиниот автор е Јонче Христовски од Р. Македонија. Но, пропагандите си го прават своето.

--Amacos 17:52, 5 Јуни 2006 (UTC)

јас не сум гостопримливУреди

666

БошњациУреди

Верувал или не, бошњаците и босанците во Македонија се сметаат за различни народи  . Македонските босанци официјално се нарекуваат „бошњаци“, а сите останати „босанци“. Бидејќи бошњаците се признаени како посебен етнос во Македонија, во енциклопедијава не може да стане збор за еден ист народ. Не е наше да се согласуваме или не, ова е нешто премногу официјално за да го оспоруваме. Затоа ти го префрлив текстот на Босанци, а Бошњаци ја оставив празна.

Исто така би сакал да напоменам дека во литературниот македонски јазик имињата на народите се пишуват со мала буква во било која ситуација. Ако имаш било кое прашање, слободно обрати ми се. Поздрав. --Б. Јанкулоскиразговор 12:29, 6 Јуни 2006 (UTC)

КартиУреди

Как ги слагаш тези карти в карето, че нещо не мога да се оправя, а мисля да кача статии за останалите градове на България в шаблона и да знам :)--Svik 01:05, 21 март 2007 (UTC)

За Пловдив например можем да сложим тази в инфо карето: Plovdiv-view-gruev.JPG, а картата отдолу --Svik 01:08, 21 март 2007 (UTC)

Да, става. Аз си мислех за амфитеатъра, че кадъра е по-едър, но тази която предлагаш ти е по-добре защото е обш изглед. Елемаг 01:12, 21 март 2007 (UTC)

(copy) освен че ме трият като пиша, ако не е по македонския стандарт, и ме и блокират като пиша неудобни неща, ето например в статията Прабугари картинката, която има този текст: "Реконструкција на лик на Прабугарин од 9-тиот век (преземен од книгата на татарстанскиот историчар Алфред Халиков „Што сме ние: Бугари или Татари?“.", не е изобщо адекватна, тъй като българите нямат нищо общо с татарите и изобщо с монголоидните народи, понеже имат европеидни черти и това е доказано не само исторически и генетически, но и е просто видимо с просто око. Обаче те държат тази картинка да е там, а аз имам затруднения да го обясня на македонски--Svik 01:26, 21 март 2007 (UTC)

Преземено од "http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80_%D1%81%D0%BE_%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BA:Svik"

Благодаря за помощта, станало е много добре :)--Svik 20:28, 21 март 2007 (UTC)


шаблон:Бугарски владетелиУреди

гледам, че шаблонът български владетели вече го няма... Между другото ще има Уикисреща в България, поканени са и всички македонци, можеш да го анонсираш тук, дано там се разберем по общите теми [1]

Благодаря, направих го. Елемаг 10:21, 23 март 2007 (UTC)

Постои нешто што се вика анахронизам и веројатно во иднина и вие ќе сфатите. Корисник:Boyan

Анахронизмот е во твојата POV таблица за бугарски владетели. Корисник:Boyan

ШаблонУреди

Здрасти, знаеш ли как се въвежда шаблон за картинка - Предлошка:Без лиценз в МК У? Трябва да го въведем на доста изображения, които нарушават авторски права--Svik 03:43, 29 март 2007 (UTC)

Вандализъм в твоята страницаУреди

От "Корисник:Елемаг" [2] - това:

"Одговорот е лесен: Оди и убиј се! Ќе го спасиш светот од еден болварски монголоиден татар помалку"

само ти казвам, че ти го е написал 84.22.2.25 - IP адресът е от компютър от: Bulgaria, Botevgrad 2140, Business Center Simex, офис 5, Станислав Бойков. Така че мислех, че е нападка към теб, а всъщност е ирония към повдигнатия въпрос, но пък и ти си сдържай нервите, понеже в Уикипедия всички трябва да сме приятели и да намираме общи решения за въпросите, които са спорни, а политическите винаги са били такива за жалост. Факт е, че много македонци търсят добронамерено да общуваме и ние ВИНАГИ също трябва да го търсим това, защото исторически и генетически сме братя и защото Уикипедия е начин приятели да създават един проект. Ясно е, че хора като потребител Amacos постоянно ще искат да обиждат и провокират, но Уикипедия е повече от който и да е неин потребител, нали? Приятелски поздрави--Svik 02:57, 3 април 2007 (UTC)

Не знам какво е имал предвид авторът на вандализма, но определено не е схванал сарказма. А ти как му намери коорднатите?? Чувал съм че може по IPто да се открие човекът но не вярвах. Сега поне вече знам че Амакос е от България. Странно е как такива като него и Ajax са най-злобните.Елемаг 09:16, 3 април 2007 (UTC)
Изобщо не ти е вандализирал Амакос страницата - аз ти написах кой е бил, но никъде не съм казвал, че това е Амакос, той не живее в България. Неговото IP e друго. А как се проследява IP... ми има си начини. :) Освен това написах, че този, който е писал в страницата ти, всъщност те подкрепя, като иронизира тези, които постоянно ти трият истините, които не им харесват. ПО-внимателно чети, щото сега нападаш Амакос за нещо, което не е извършил. Друг е въпросът, че неговото поведение изобщо е против всички правила на Уикипедия, които са изградени на партньорство, а не на провокации и обиди, поздрави --Svik 18:05, 4 април 2007 (UTC)

Вандализирањето на ЕлемагУреди

Елемаг, со вандализирањето на мојата лична страница на Википедија ти само покажа дека твојата цел овде е пропаганда. Верувај ми, после ваквиот вандалски чин ќе барам блокирање на твојот акаунт. --Amacos 16:04, 3 април 2007 (UTC)

ПоздравУреди

Поздрав до тебе, мој азиски пријателу, само сакав да кажам дека не ти доликува на годините и да ти дадам еден совет: поуспешно би нѐ приклонил кон вашата страна (иако НЕ МОЖЕТЕ!) кога не би пишувале „ОТ“ за „ОД“. Не е толку тешко да се запомни. Поздрав од мене и продолжи активно да работиш во проектот википедија.бугаризирање_на_македонија, Поречанец 16:35, 10 јули 2007 (UTC)