Разбојна Дупка

Разбојна Дупка
археолошко наоѓалиште
Разбојна Дупка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Разбојна Дупка
Разбојна Дупка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′5″N 21°17′47″E / 41.36806° СГШ; 21.29639° ИГД / 41.36806; 21.29639Координати: 41°22′5″N 21°17′47″E / 41.36806° СГШ; 21.29639° ИГД / 41.36806; 21.29639
Основни податоци
Име Разбојна Дупка
Место Алданци
Општина Крушево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (гробница).svg гробница

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Разбојна Дупка е археолошки локалитет во Крушевското село Алданци. Локалитетот претставува гробница од хеленистичкото време.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Душко Темелкоски. Античкомакедонски локалитети во Прилепскиот регион. НУ Завод и Музеј Прилеп.